Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu

Menu

Ostatnia informacja


16 kwiecien 2024

Dnia 4 maja 2024 o godzinie 17:00 w Kościele Św. Anny w Nowym Targu odbędzie się Msza Strażacka. Zapraszamy!

Wyjazdy OSP w 2019 roku
Stan na 11.03.2019
 
Pożar 5
Miejscowe zagrożenie 17
Ćwiczenia 0
Alarm falszywy 5
Zabezpieczenie 3
Razem
30




Ochrona powietrza atmosferycznego dla zdrowia nas wszystkich

Ochrona powietrza atmosferycznego dla zdrowia nas wszystkich - [ 2 grudzień 2015r ]

Na pogarszanie się jakości powietrza atmosferycznego na terenie miasta Nowy Targ ma wpływ użytkowanie dużej ilości starych pieców węglowych służących do ogrzewania budynków.

Z użytkowaniem tradycyjnych kotłów węglowych wiążą się też często stare przyzwyczajenia, niejednokrotnie obejmujące spalanie wszystkiego co tylko możliwe, w tym różnego rodzaju odpadów. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że spalanie w naszych przydomowych paleniskach emituje do powietrza atmosferycznego różnego rodzaju gazy, których szkodliwość dla zdrowia zależna jest od tego co wrzuciliśmy do pieca. Pamiętajmy, że paląc odpadami, powodujemy pozorną oszczędność, narażając przede wszystkim nas samych, innych domowników oraz sąsiadów na śmiertelne choroby. Aby zachować zdrowie i życie zastanówmy się co wrzucamy do pieca i nigdy nie palmy odpadów (w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych, folii, gum, opon czy skór) oraz za wszelką cenę nie pozwólmy robić tego sąsiadom.

Stare i wyeksploatowane kotły na paliwa stałe cechują się dużo mniejszą sprawnością, co przedkłada się bezpośrednio na zaniżenie produkcji ciepła w naszych domach, a także zwiększenie emisji pyłów i dymów do powietrza atmosferycznego. Zwiększa się przy tym także użycie stosowanego paliwa, a efekt jest ciągle niezadowalający. Tam gdzie obecnie nie ma możliwości wymiany starego pieca węglowego na innego rodzaju ekologiczne medium grzewcze, w celu poprawy sprawności pieca, wydłużenia efektu spalania na jednym zasypie, a także znacznego zmniejszenia produkcji pyłów i sadzy, rozwiązaniem może być zastosowanie prostej metody tzw. górnego spalania węgla. Dla zainteresowanych szczegółowe zasady tej metody zostały opisane na stronie www.czysteogrzewanie.pl. Pod tym adresem dostępne są również wszelkie informacje na temat rodzajów kotłów węglowych c.o., jakości węgla, metod spalania węgla, jak palić w starym piecu itp. Można tam również znaleźć przystępne poradniki, materiały edukacyjno-ekologiczne związane z ograniczeniem niskiej emisji takie jak: plakaty, ulotki, banery, broszury, filmy i wiele wiele innych.

W zakresie poprawy jakości powietrza atmosferycznego na terenie naszego miasta Rada Miasta Nowy Targ przyjęła w dniu 20 kwietnia 2015 roku dwa strategiczne dokumenty jakimi są Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) oraz Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE). Na realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji Miasto uzyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w kwocie 1 101 750,00 zł, które łącznie ze środkami z Budżetu Miasta stanowią 85% kosztów kwalifikowanych dotacji. Realizacja Programu Ograniczania Niskiej Emisji, w ramach którego udzielane jest dofinansowanie do wymiany niskosprawnych i nieekologicznych kotłów c.o. na nowoczesne i ekologiczne na węgiel, biomasę i gaz, jest jednym z priorytetowych zadań naszej gminy w zakresie ochrony powietrza, ponieważ głównym źródłem niskiej emisji są właśnie kotły c.o. starej generacji, opalane różnymi rodzajami paliw stałych, często złej jakości.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji zakładający wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz z Budżetu Gminy Miasto Nowy Targ, powinien być zachętą dla właścicieli nieruchomości do wymian starych kotłów c.o. w naszym mieście. Jest to główne i niezbędne działanie inwestycyjne, którego pełna realizacja da wymierne korzyści w osiągnięciu efektu ekologicznego w postaci likwidacji niskiej emisji, a co za tym idzie czystszego powietrza. Obecnie do Programu PONE zgłoszonych zostało 170 inwestycji, które zasiliły harmonogram rzeczowo-finansowy do wniosku o dotację. W ramach tego projektu znajdują się inwestycje dotyczące wymiany starych źródeł grzewczych na nowoczesne kotły c.o. na biomasę i węgiel (5 klasy zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 o sprawności powyżej 87 %) oraz na gaz (kotły kondensacyjne).

W przypadku zainteresowania właścicieli nieruchomości sprawami ochrony powietrza oraz w szczególności wymianą starego medium grzewczego na nowoczesne i niskoemisyjne zapraszamy do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, 34-400 Nowy Targ pok. 205, II piętro, tel. 18 26 11 291, w celu pozyskania szerszych informacji oraz określenia warunków do złożenia wstępnej deklaracji wymiany kotła c.o., niezbędnej do wpisania planowanej inwestycji na listę rezerwową.

(Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska)

Projekt graficzny Ostre Reklamy - Michał Adamowski | Wykonanie U Ciwersa - strony internetowe Nowy Targ