Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu

Menu

Ostatnia informacja


27 marzec 2024

Pożar traw przy szlaku na Turbacz.

Wyjazdy OSP w 2019 roku
Stan na 11.03.2019
 
Pożar 5
Miejscowe zagrożenie 17
Ćwiczenia 0
Alarm falszywy 5
Zabezpieczenie 3
Razem
30




Wypalanie traw

Wypalanie traw - [ 12 kwiecien 2018r ]

Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że wypalanie traw poprawia jakość gleby, jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Jednak już wiele lat temu naukowcy udowodnili, że takie pożary są szkodliwe. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Po wypaleniu gleba ubożeje, ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ją ożywiają.

Łąka czy pastwisko po wypaleniu zazielenią się, ale będą bezwartościowe. Jest to najgorsza opcja przygotowania gleby do nowego cyklu. Wypalanie, nawet jednorazowe obniża wartość plonu o 5-8 %, niszczone są między innymi rośliny motylkowe i zdecydowanie zwiększa się udział chwastów.

Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo – użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat by dawać takie plony jak przed pożarem. Zniszczeniu ulega warstwa próchnicy w glebie co w efekcie zwiększa zapotrzebowanie na nawożenie. Odkrywa się też powierzchnia gleby, co może powodować erozję. Wypalanie m.in. traw zanieczyszcza powietrze i wzmaga efekt cieplarniany, a zanieczyszczenia zgromadzone w roślinności uwalniają się ponownie do atmosfery.

Niekontrolowany ogień rozprzestrzeniając się może stanowić zagrożenie nie tylko dla łąk, gruntów rolnych, dla lasów i żyjących tu zwierząt, ale także dla życia i mienia ludzi

Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne i niekorzystne dla człowieka, jest też prawnie zabronione i karalne: zgodnie z art.124 i art.131 pkt.12 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody /tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. Nr 142, z późn. zm./ „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Wypalanie traw zabrania też art.30 ust.3 pkt.3 Ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach /tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r. Nr 778, z późn. zm./, który mówi, że: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

 

Przedstawiając powyższe, należy również zwrócić uwagę na fakt, że pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego. Ponadto koszty takich akcji (paliwo, środki gaśnicze, amortyzacja sprzętu itp.), które są znaczne, ponosi całe społeczeństwo.

W ostatnim czasie w samym Nowym Targu jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej już kilkanaście razy wyjeżdżały do wypalanych traw. Z tych też powodów apelujemy do wszystkich nie wypalajcie traw bo stanowi to duże zagrożenie dla człowieka i przyrody.

 

Zródło: Urząd Miasta Nowy Targ

Ogień w lesie a przyroda - Podręcznik Lasów Państwowych

 

Projekt graficzny Ostre Reklamy - Michał Adamowski | Wykonanie U Ciwersa - strony internetowe Nowy Targ